Honour Roll - Shoalhaven RESCA

SESCA
SESCA
Go to content
HONOUR ROLL
Rotary Clubs of Shoalhaven Emergency Services Community Awards
SHOALHAVEN OFFICER OF THE YEAR 2021

POLICE "SWORN" CATEGORY
Senior Constable Kyle Wilson
ESA - SALARIED CATEGORY
John Dun AFSM - Fire + Rescue NSW
ESA - VOLUNTEER CATEGORY
Ronald (John) Ashton AFSM OAM - NSW Rural Fire Service
AGENCY WINNERS 2021
NSW Ambulance
Tara Picker
Fire + Rescue NSW
John Dun AFSM
NSW Police (Sworn)
Senior Constable Kyle Wilson
Marine Rescue NSW
William (Pat) Welsh
NSW Rural Fire
Ronald (John) Ashton AFSM OAM
State Emergency Service NSW
Alan Pheeney

FINALISTS 2021
NSW Ambulance
Tara Picker
Fire + Rescue NSW
John Dun AFSM
NSW Police
Senior Constable Kyle Wilson
Senior Constable Brandon Nixon
Marine Rescue NSW
William (Pat) Welch
NSW Rural Fire
Stephen Heggie
Stephen Heycox
Charles Schusser
State Emergency Service NSW
  Alan Pheeney
SHOALHAVEN OFFICER OF THE YEAR 2020
POLICE "SWORN" CATEGORY
Senior Constable Doug Nyholm
ESA - SALARIED CATEGORY
Peter Arndell - NSW Ambulance
ESA - VOLUNTEER CATEGORY
Dianne Heggie - NSW Rural Fire Service
AGENCY WINNERS 2020
NSW Ambulance
Peter Arndell
NSW Police (Sworn)
Senior Constable Doug Nyholm
Marine Rescue NSW
Allan Brook
NSW Rural Fire
Dianne Heggie
State Emergency Service NSW
Sandra Zigra
Surf Life Saving NSW
James Connolly


FINALISTS 2020
NSW Ambulance
Peter Arndell
Matthew Potter
NSW Police
Inspector Ray Stynes
Sergeant Kevin Henry
Senior Constable Doug Nyholm
Senior Constable Mark Willard
Marine Rescue NSW
Michael Boadle
Allan Brook
John Eltherington
Alex Ross
NSW Rural Fire
Dianne Heggie
Shannon Judge
Paul Lea
Charlie Magnuson
State Emergency Service NSW
Sandra Zigra
Surf Life Saving NSW
James Connolly
Karl Poulton
David Schofield
SHOALHAVEN OFFICER OF THE YEAR 2019
POLICE "SWORN" CATEGORY
Detective Senior Constable Jason Glover
POLICE "UNSWORN" CATEGORY
Kylie Revesz
ESA - SALARIED CATEGORY
Faye  Stockman - NSW Ambulance
ESA - VOLUNTEER CATEGORY
Velma Walker - NSW Rural Fire Service
AGENCY WINNERS 2019
NSW Ambulance
Faye Stockman
Fire + Rescue NSW
Ross Goodger
NSW Police (Sworn)
Detective Senior Constable Jason Glover
NSW Police (Unsworn)
Kylie Revesz
​Marine Rescue NSW
Danielle Carter
NSW Rural Fire
Velma Walker
State Emergency Service NSW
Bill McInnes

FINALISTS 2019
NSW Ambulance
Faye Stockman
Fire + Rescue NSW
Ross Goodger
​NSW Police
Kylie Revesz
Jessica Thomas
Robert Thompson
Kelly Carter
Paul Cottom
Jason Glover
Marine Rescue NSW
Harold Plumb
Danielle Carter
Jurgen Kiaupa
Jacqueline Klausen
NSW Rural Fire
Russell Bell
Peter Johnston
Paul Lee
Sam Thompson
Velma Walker
State Emergency Service NSW
Bill McInnes
Bob Williamson

Shoalhaven Emergency Services Community Awards
Phone: 0407 625 855
Email: admin@shoalhaven.rescawards.org.au
Back to content